2 Roboty ziemne, rury i zasypki
Dobrze przygotowany grunt wokół i pod wszystkim innym. Zasypka musi dać się zagęścić, więc potrzebuje frakcji drobnych. Warstwa mrozoochronna nie może trzymać wody, więc drobnych frakcji ma mieć mało.
- 2.1Obsypka rur i kabliPodsypka i obsypka rur kanalizacyjnych, rur osłonowych na kable i rur wodociągowych. Żwir 2/8 mm lub piasek 0/4 mm, 100 mm pod rurą i 150 mm nad nią.
- 2.2Zasypka przy fundamentach i ścianachZasypywanie wykopu przy ścianie. Kruszywo łamane 0/31,5 mm warstwami, a przy samej ścianie kruszywo drenażowe 8/16 mm.
- 2.3Nasyp konstrukcyjnyPodnoszenie terenu pod płytą lub nawierzchnią. Kruszywo łamane 0/31,5 lub 0/63 mm, zagęszczane cienkimi warstwami.
- 2.4Warstwa mrozoochronnaPiasek lub żwir, którego mróz nie wysadza. Poniżej 3 % cząstek mniejszych niż 0,02 mm, aż do lokalnej głębokości przemarzania.
Warstwy w tym rozdziale grubość po zagęszczeniu
| Warstwa | Frakcja | Grubość | Zagęszczenie |
|---|---|---|---|
| Podsypka i obsypka rury (2.1) | 2/8 lub 0/4 | 100 mm pod, 150 mm nad | ręcznie |
| Zasypka (2.2) | 0/31,5 | warstwy 150–300 mm | zagęszczarka, przy ścianach ręcznie |
| Nasyp konstrukcyjny (2.3) | 0/31,5 lub 0/63 | warstwy 100–200 mm | 95 % Proctora |
| Warstwa mrozoochronna (2.4) | 0/8 do 0/31,5 | do głębokości przemarzania | jak w 2.3 |
| Podkład wyrównawczy (9.1) | 0/31,5 | 150 mm | 95 % Proctora |
Zagęszczone kruszywo łamane waży po wbudowaniu około 2,1 t na m³, czyli tyle, ile środek przedziału 2,0–2,3 t/m³ podawanego przez FHWA dla kruszyw naturalnych. Każda strona podaje źródła na dole; wszystkie to normy, instytucje publiczne lub uczelnie.
Dlaczego liczą się frakcje drobne
Zasypka musi się zagęścić bez pustek, więc potrzebuje drobnych cząstek, które wypełnią szczeliny między kamieniami. Warstwa mrozoochronna potrzebuje czegoś odwrotnego. Mróz wysadza grunt, gdy woda podciąga się przez drobny grunt i zamarza w soczewki lodowe, dlatego warstwa mrozoochronna musi mieć mało drobnych frakcji: poniżej 3 % cząstek mniejszych niż 0,02 mm (US Army TM 5-852-3). Czyste kruszywo bez frakcji drobnych przepuszcza wodę, ale się nie klinuje, więc jego miejsce jest przy ścianach i rurach, a nie pod obciążeniem.
GLAREUM.NET · Aggregate Handbook